AfaSlovník učí české pacienty po mrtvici znovu mluvit
Cévní mozková příhoda postihne v Česku bezmála 40 tisíc lidí ročně a jedním z možných následků je afázie, kdy může dotyčný ze dne na den přestat mluvit. Mezi širokou veřejností se toho ale o afázii ví málo. Žádné léky na ní neexistují a logopedi, kterým patří dnešní 6. březen jako Evropský den logopedie, jsou jediným způsobem terapie. To se ale letos změní – s podporou Nadace Vodafone vzniká AfaSlovník, první logopedická aplikace pro léčbu afázie, která bude spuštěna do konce roku 2019. Logopedům zefektivní práci a pacientům přinese intenzivní terapii zábavnou formou.
Afázie je narušená komunikační schopnost. Nejčastěji vzniká jako důsledek poškození mozku při cévní mozkové příhodě. Z celkového počtu pacientů, který mrtvice postihne, trpí afázií 25–40 %.
„V České republice trpí afázií přibližně 50 tisíc lidí a každý rok jich přibývá bezmála 5 tisíc. Proto vidíme, že potenciál využití AfaSlovníku je obrovský,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone a dodává: „Je skvělé, že mezi autory projektu je také logopedka, na jejíž popud aplikace vznikla. Ze své praxe totiž ví, jaký má systém péče o afatiky nedostatky, a rozhodla se ho díky technologiím vylepšit.“
Onemocnění má mnoho podob – od nepatrných poruch tvorby a porozumění řeči, po úplnou ztrátu komunikačních schopností, kdy se pacienti musí znovu učit mluvit. To byl případ i zpěváka Václava Neckáře, který mozkovou příhodu prodělal v roce 2002. Laicky řečeno má afatik ve slovní zásobě nepořádek – chce například požádat o zavření okna, a místo toho žádá o sklenici vody. To vše se děje při zachování inteligence, což vede u pacientů k frustraci a pocitům bezmoci.
Léky na afázii nejsou. Jediná možnost je docházet k logopedovi na terapii a na obnovení řeči intenzivně pracovat. Klíčovým obdobím pro úspěšnost terapie jsou první dva měsíce od vzniku afázie. Problém je, že ne všichni pacienti se na terapii dostanou, a pokud ano, není to v dostatečné frekvenci. Od míry postižení mozku se odvíjí také délka léčby – někdo se do půl roku zapojí zpět do každodenního života, některým pacientům už se to bohužel nikdy nepodaří.
Intenzivní terapii a špatnou dostupnost péče vyřeší AfaSlovník, první logopedická aplikace k léčbě afázie v Česku, která vzniká díky grantovému programu Nadace Vodafone Technologie pro společnost. Aplikace je složená ze slovníkové a testové části. Slovníková obsahuje na 800 nejfrekventovanějších slov českého jazyka, která jsou rozdělena do kategorií (předměty denní potřeby, ovoce, město apod.). Každé slovo doplňuje fotografie předmětu a zvuková nahrávka dabéra Gustava Bubníka. Zde si pacient upevňuje slovní zásobu, zatímco testy procvičují různé úrovně i typy postižení – poslech, čtení, psaní, rozpoznávání fotografií apod. Výsledky testů se do aplikace ukládají, což umožní sledování pacientova pokroku v čase. Jde o webovou aplikaci responzivní na všechny typy zařízení, tedy počítače, mobilní telefony i tablety.
„Dosavadních papírových pomůcek je na trhu nedostatek, a tak jsou logopedi nuceni používat mnohdy zastaralé pomůcky nebo pomůcky určené primárně dětem, čemuž se samozřejmě brání, jelikož je to pro pacienta ponižující. AfaSlovník zohledňuje potřeby dospělých pacientů, kteří mohou sami procvičovat úlohy nastavené logopedem, a to navíc zábavnou a inovativní formou,“ vysvětluje Lucie Macková, logopedka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a spoluautorka AfaSlovníku. „Aplikace bude sloužit nejen pacientům, ale i logopedům jako moderní pomůcka při terapii s pacienty. Přizpůsobení cvičení na míru konkrétnímu pacientovi a monitoring jeho vývoje jsou velkou přidanou hodnotou,“ doplňuje logopedka.
Za AfaSlovníkem stojí tým neziskové organizace Logopedia. „Nápad vývoje aplikace vznikl původně v rámci projektu na VŠE, kdy jsme se dozvěděli o afázii a stavu pomůcek, které se v terapii používají. Napadlo nás udělat jednoduchou mobilní aplikaci, kterou může mít každý vždy u sebe. S projektem jsme absolvovali akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone, který nás nakopnul, ale jen stěží bychom aplikaci realizovali bez grantové podpory od Nadace Vodafone a KPMG Česká republika,“ popisuje Zuzana Hanibalová, spoluautorka aplikace.
„Spuštění aplikace plánujeme na podzim letošního roku, nejdříve chceme její obsah a uživatelskou přívětivost otestovat s logopedy a jejich pacienty. Testování zahájíme v dubnu a do podzimu zapracujeme zpětnou vazbu, která z něj vzejde,“ doplňuje zakladatel Logopedia, Ondřej Macko.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?