Workshop: Akademie proti domácímu násilí
Nadace Vodafone pořádala u příležitosti 25. listopadu - Mezinárodního dne proti násilí na ženách již druhý workshop pro firmy a instituce. Cílem bylo je inspirovat, aby zařadili téma domácího násilí do své péče o zaměstnance.
Workshop navazoval na první seminář letos na jaře. Celkem se připojili zástupci třiceti firem a organizací, kteří dohromady zaměstnávají tisíce lidí napřič Českem.
„Těší nás, že se o toto téma zajímá stále více firem a institucí. Rádi se podělíme o to, jaká opatření a podpora funguje u nás a jaká je na to mezi zaměstnanci odezva. Protože domácí násilí je oblast, kde musíme spojit síly,“ říká Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.
Účastníky na úvod oslovil britský velvyslanec Nick Archer, který stál před dvěma lety u uvedení britské aplikace Bright Sky pro řešení domácího násilí v Česku. Všem poděkoval za jejich zájem o téma, které dle jeho slov britská vláda vnímá jako porušování lidských práv.
Branislava Marvánová Vargová z organizace ROSA - centrum pro ženy účastníky krátce provedla problematikou domácího násilí a nabídla konkrétní tipy, co může udělat zaměstnavatel a co by naopak dělat neměl.
Advokátka Lucie Hrdá, která se specializuje na kauzy týkající se domácího násilí, připomněla, že kdysi to byl stát, kdo odmítal řešit domácí násilí s tím, že jde o soukromé téma každého občana. Postupem let se ale ukázalo, že oběti násilí si v tomto často samy nepomohou a situaci nevyřeší a že zásah státu je nevyhnutelný. To vedlo třeba k legislativním změnám a vzniku institutu tzv. vykázání. Podle Lucie Hrdé je tedy role zaměstnavatele v řešení domácího násilí zásadní.
Roman Bojko z IKEA představil dlouhodobý projekt Za bezpečný domov a podělil se i o aktuální čísla z výzkumu mezi zaměstnanci.
- 67% respondentů zná ve svém okolí někoho, kdo zažil některou z forem partnerského násilí a 11% zná někoho v práci
- 45% v takové situaci očekává pomoc od zaměstnavatele. Klíčová je psychologická a právní pomoc.
- 78% považuje IKEA za bezpečné místo, kde lze podobný problém vyřešit
- 40% respondentů by kontaktovalo HELP LINE
- S kolegou by si o něm povídalo 30% respondentů
Jana Vychroňová popsala, jaké podpůrné nástroje pro kolegy nabízí Vodafone.
- Až 10 dnů placeného volna obětem domácího násilí
- Až 10 dnů placeného volna kolegům, kteří obětem domácího násilí pomáhají
- Změnu telefonního čísla, emailové adresy, pracovní doby
A Veronika Řídelová z Nadace Vodafone představila novinky v aplikaci Bright Sky, která pomáhá v řešení domácího násilí včetně nově spuštěné webové verze.
Záznam workshopu je k dispozici na vyžádání. Stejně jako Manuál Akademie proti domácímu násilí, který firmám nabízí možnosti, jak toto téma uchopit.
Děkujeme všem partnerům i účastníkům a budeme se těšit příště, kdy se s námi podělíte o zkušenosti z vaší firmy či organizace.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?