Záchranka slaví (a my s ní)
Stisknutím jediného tlačítka aplikace Záchranka odešle záchranné zdravotnické službě vaši polohu a následně začne vytáčet linku 155. Dispečing už v tu chvíli vidí na mapě, kde se dotyčný nachází.
„Sami záchranáři o tom mluví jako o největší revoluci od vzniku linky 155,“ vysvětluje v rozhovoru pro časopis Forbes autor aplikace Filip Maleňák, který si za svůj počin převzal 12. června v budově Ministerstva zahraničních věcí Cenu SDGs pro Mladé lídry do 30 let od Forbes, kterou pod hlavičkou OSN vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti.
Cenu předali ambasadoři globálních cílů v Česku, biochemička Karina Movsesjan, která se umístila v letošním výběru Forbes 30 pod 30, a Yemi A. D., umělec, tanečník a podnikatel.
Bezmála dva roky je generálním partnerem aplikace Záchranka taky Nadace Vodafone.
"Úspěchy aplikace Záchranka nás nesmírně těší. Spolupráce s celým týmem, který za ní je, je skvělá. Na Filipovovi si vážíme jednak jeho ambiciozního přístupu, ale taky jeho sociálního cítění, které se projevuje tím, že chce, aby aplikace byla zdarma a přístupná pro všechny. A to je - má funkce pro nevidomé i neslyšící. Je skvělé, jak moderní technologie a mobilní síť dokázal propojit s potřebami společnosti, a tím jí vylepšit život. Ať už záchranářům, kteří vědí, kam mají jet, tak lidem v nouzi, kteří hlavně na neznámých místech nebo často traumatizováni jen těžko popisují, kde se nacházejí," říká Adriana Dergam z Nadace Vodafone.
Filipovi Maleňákovi je 27 let, rád chodí po horách, a tak přemýšlel, jak by si v případě nouze zavolal pomoc. A jak složitě by vysvětloval, kde je. Tak začala vznikat aplika Záchranka, kterou má ve svých telefonech už přes 630 000 lidí. Od dubna funguje taky v Rakousku a už brzo se její spuštění chystá na Slovensku v horách. Nedávno taky spojila síly se Skauty.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?