Cena Nadace Vodafone Rafael pro Knihovnu digitálních dokumentů
Cena Nadace Vodafone Rafael za technologické inovace pro kvalitnější život lidí se speciálními potřebami má za sebou jubilejní pátý ročník. Na konferenci INSPO v pražském Kongresovém centru ji spolu s příspěvkem 200 000 korun převzala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky. Její Knihovna digitálních dokumentů zpřístupňuje všem takto zdravotně znevýhodněným osobám tisícovky knih, časopisů a dalších textů.
Knihovna digitálních dokumentů nabízí v současné době přes 29 tisíc nejrůznějších titulů, ty jsou navíc po doložení zrakové vady pro nevidomé a slabozraké přístupné zcela zdarma. Zájemci tak mají neomezenou možnost přístupu k populárně naučné literatuře, učebnicím, studijním dokumentům, ale i klasické beletrii. Vše je navíc přehledně roztříděno podle příslušných žánrů nebo formy dokumentu. Všechny texty z Knihovny digitálních dokumentů jsou zájemcům přístupné na počítači či mobilním telefonu, a to pomocí hlasu nebo na braillském řádku.
Nadace Vodafone uděluje Cenu Rafael za informační a komunikační technologie pro osoby se speciálními potřebami již pátým rokem a její vyhlášení tradičně připadá na konferenci INSPO, která se i letos koná v pražském Kongresovém centru. Ocenění obdrží organizace, jež stojí za neziskovým projektem, který pomáhá alespoň třem stovkám lidí. Součástí je i finanční podpora ve výši 200 000 korun, která slouží k podpoře dalšího rozvoje oceněného projektu a zvýšení jeho společenského dopadu.
„Čtenář se zrakovým postižením se nemůže dostat k literatuře běžným způsobem. Díky Knihovně digitálních dokumentů tak má k dispozici službu, která zrakový handicap zmírňuje a prohlubuje samostatnost a nezávislost čtenářů,“ představuje projekt Zdeněk Bajtl, vedoucí Knihovny digitálních dokumentů. Ta má podle něj v současné době přes dva tisíce pravidelných uživatelů, jejich počet prý ale i díky podpoře od Ceny Nadace Vodafone Rafael ještě vzroste. „Velký zájem projevují hlavně v sousedním Slovensku, kde budeme moci knihovnu zpřístupnit v momentě, kdy vejde v platnost Marrakéšská smlouva. Ta umožní bezplatný přístup ke knihám v naší databázi bez ohledu na místo pobytu zrakově postiženého, aniž by došlo k porušování autorských práv,“ vysvětluje problematiku Bajtl.
Kromě náplně volného času a sebevzdělávání se Knihovna digitálních dokumentů zaměřuje i na braillskou gramotnost, zrakově postiženým navíc nabízí pracovní příležitosti – knihovna v současné době zaměstnává čtyři osoby s různým stupněm zrakové vady, dva zaměstnanci jsou přitom zcela nevidomí.
„Cena Rafael vznikla hlavně pro další podporu oceněných projektů, aby se mohly dál rozvíjet a zlepšit kvalitu života co nejvíce uživatelům. Za celou historii našeho ocenění jsme měli možnost seznámit se s průlomovými technologiemi, které mají ambice měnit životy zdravotně znevýhodněným osobám nejen u nás, ale i v zahraničí,“ uvedla místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Adriana Dergam. „V minulosti Cena Rafael otevřela projektům nečekané příležitosti, a proto v ní vidíme nejen smysl, ale i inspiraci pro ostatní.“
V minulých letech získalo Cenu Rafael Nadace Vodafone několik různorodých projektů a uskupení: poprvé to byla aplikace VozejkMap, rok poté projekt Včelka pomáhající se vzděláváním nejen dětem s potížemi se čtením. Ve třetím ročníku byla oceněna aplikace Znakujte s námi, která cílila na výuku znakového jazyka, mimo jiné pro slyšící rodiče neslyšících dětí. Loni si ocenění odnesla společnost Transkript online za projekt eScribe: online simultánní přepis mluvené řeči.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?