Demo Day představí investorům a veřejnosti 5 projektů z Laboratoře Nadace Vodafone

Demo Day představí investorům a veřejnosti 5 projektů z Laboratoře Nadace Vodafone

Finále 8. ročníku unikátního akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone, pořádaného ve spolupráci se soutěží Nápad roku, přivítalo pět inovativních technologických projektů se sociálním dopadem. Za půl roku intenzivní práce, s přispěním mentorů a odborníků z Nadace Vodafone, dosáhly všechny projekty výrazného pokroku ve svém vývoji. Některý z nich změnil přístup k cílové skupině, někomu akcelerační program pomohl k vlastní realizaci vize a další díky vedení mentorů přichází s novou verzí aplikace.

Nyní však přišel čas veškerý jejich pokrok odprezentovat. Ve čtvrtek 17. 6. v rámci představení na Demo Day předstoupí projekty před veřejnost, ale i investory a partnery. Ti mohou projektům pomoci s expanzí, rozšířením uživatelské základny a naplněním jejich idey. Současně Laboratoř Nadace Vodafone otevírá brány přihláškám do 9. ročníku, který odstartuje v listopadu 2021. 

V rámci našeho akceleračního programu strávily projektové týmy za šest měsíců desítky hodin konzultacemi s mentory, prošly odbornými workshopy zaměřenými na rozvoj samotného projektu, ale i na vlastní prezentační schopnosti, nebo se dozvěděly, jak si najít cestu do srdce zákazníka. Nyní přichází doslova jejich den D, Demo Day, kdy svůj pokrok budou prezentovat,“ říká projektový manažer Laboratoře Nadace Vodafone Jan Fencl.

Infografika

Intenzivní půlrok pro všechny zúčastněné

Do finále postoupila řada ambiciozních projektů. Jedním z nich byla chytrá asistenční služba Protectu, jež díky Laboratoři rozšířila svou cílovou skupinu a už se tak nezaměřuje pouze na seniory a jejich rodiny, ale na všechny, kteří mohou okamžitou pomoc v nesnázích potřebovat. Vývojový tým zároveň počítá s tím, že se v budoucnu bude více věnovat také technologické stránce asistence.

„Laboratoř byla pro nás asi nejzásadnějším vývojovým obdobím od vzniku služby Protectu, která sahá více jak deset let nazpět – snad proto, že bylo tolik úsilí koncentrováno do několika málo měsíců. Celého týmu Nadace a i všech mentorů si tak nesmírně vážím, jelikož nám s naším projektem výrazně pomohli,“ dodává projektový manažer Protectu Pavel Mužík.

I ostatní ovšem čekalo v uplynulých měsících plno výzev. Mezi nimi také projekt Daruju Krev, jenž motivuje širší veřejnost k darování krve. Již dříve začali autoři vyvíjet aplikaci, která snadno propojí nemocnice s dárci. Skrze ni budou také moci sledovat přehled vlastní aktivity darování. A již dnes aplikace nabízí funkce jako žebříček dárců, odemykání odznaků nebo mapu odběrových míst.

„Do Laboratoře jsme vstoupili s očekáváním, že za půl roku posuneme naši firmu o několik kroků vpřed. Mé očekávání však program daleko předčil a náš projekt se i díky pomoci mentorů vyvíjel mílovými kroky. Spustili jsme aplikaci, zpropagovali ji, získali tisíce uživatelů a stovky podnětných připomínek, které nás nyní ženou dál,“ popisuje zakladatel projektu David Stančík. 

DAPSEN – digitální akademie pro seniory vstupovala do programu s vizí online platformy zaměřené na získání dovedností potřebných v digitálním prostředí s důrazem zejména na seniory. Jejím cílem tak bylo pomoci seniorům jednoduše pochopit věci jako e-banking a další. Současně chce platforma propojovat seniory s mladými lidmi, kteří jim při osvojování dovedností budou nápomocni. Za 6 měsíců v akceleračním programu se jim tuto vizi podařilo překlopit do reality.

„Účast v Laboratoři nám pomohla rozvinout celou základní myšlenku a přetavit ji do reálného projektu. Podařilo se nám tak jasně definovat jeho záměr a vytvořit vizuální styl. Dnes již také máme základní prototyp edukačního prostředí jako součást našeho webu a nadále intenzivně pokračujeme v jeho vývoji,“ doplňuje zakladatel DAPSEN Michal Sládek.

Do finálové pětky se zařadila i aplikace SpeechMate AAK, jež se zaměřuje především na osoby se závažnou formou narušení komunikačních schopností, jako jsou poruchy autistického spektra. Do spuštění její nové verze zbývá už jen pár dní a novinkou je třeba i podpora operačních systémů iOS.

Přejeme si, aby se ze vzájemného dorozumívání stala radost a aby aplikace napomáhala ke zlepšování komunikace. I proto jsme nesmírně hrdí a rádi, že zrovna náš projekt zaměřený na podporu lidí se závažným narušením komunikačních schopností a autismem zaujal porotu Laboratoře Nadace Vodafone natolik, že se probojoval do finále,“ vyjadřuje své pocity zakladatelka SpeechMate Marcela Levínská. 

Pětici finalistů uzavírá inovativní technologie VR Vitalis, která využívá virtuální realitu pro rehabilitační cvičení pacientů po úrazech a operacích. Jeho zakladatelům se díky mentoringu a podpoře ze strany Laboratoře podařilo zvýšit počet cvičebních modulů, připravit propagační video a samostatnou webovou stránku. A možná i díky tomu mají již dnes rozjednaných několik obchodních příležitostí.

„Za projekt VR Vitalis musím vyjádřit velké poděkování za možnost zúčastnit se akcelerátoru. Pro nás asi největší přidaná hodnota byla motivace a přístup členů Laboratoře a samozřejmě experti v rámci Mentoring Days, díky nimž jsme dosahovali doslova skokových posunů,“ pochvaluje si spolumajitelka VR Vitalis Jana Trdá. 

Až 40 hodin pro každý projekt

Součástí akcelerátoru byl zejména odborný dohled a rady ze strany týmu Nadace Vodafone a Nápadu roku, který je partnerem 8. ročníku. Výraznou měrou přispělo 20 mentorů, kteří po celou dobu týmům pomáhaly. S mentory strávily týmy bezmála 50 hodin a dalších 35 hodin s týmem Laboratoře Nadace Vodafone, kdy konzultovali jejich posun a další kroky k dosažení vytyčených cílů. Díky tomu se všechny projekty zásadně posunuly kupředu.

„Velmi nás těší, že se mentoři i projektové týmy od začátku chopili svých rolí a usilovně po celou dobu programu směřovali k definovanému cíli. Je skvělé, že Laboratoř projektům opravdu pomáhá a ty tak mohou docílit změn, které zvýší šanci na jejich úspěch. Už dnes se nemůžeme dočkat předvedených prezentací. Zároveň se otevírají přihlášky na další, již devátý ročník Laboratoře Nadace Vodafone, který opět proběhne ve spolupráci s Nápadem roku,“ uzavírá Mirka Kočíková za Nápad roku.

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.