Deset projektů v Laboratoři Nadace Vodafone jede dál
Deset ku šesti – to je skóre počtu projektů Laboratoře Nadace Vodafone po prvním hodnotícím dni. Deset projektů dostalo od poroty „zelenou“ a může tedy dál pokračovat v akceleračním programu, který spočívá v řadě workshopů s experty, intenzivním mentoringu, konzultacích a v neposlední řadě master mind skupinách. Mají pouhé 2 měsíce na rozvoj svých projektů a už začátkem února předstoupí před externí porotu. Představí jim progres dosažený za uplynulé období a porota vybere tři finalisty, kteří budou bojovat o celkové vítězství.
Z 16 projektů dostaly „zelenou“ tyto:
Afatický slovník – pomůcka pro léčení osob stižených afázií, tj. narušením komunikačních schopností.
AlzApp – projekt zabývající se pomocí lidem trpícím Alzheimerovou chorobou. Navrhovaná aplikace by měla výrazně zlepšit každodenní život nemocných i jejich blízkých.
CF Smart Health – aplikace pro chytré telefony, která zjednoduší a zefektivní péči o nemocné cystickou fibrózou.
Náramek pro tísňové volání zdravotnické záchranné služby – nové IoT řešení, které umožní uživateli komunikovat se záchrannou službou prostřednictvím systému Záchrankaapp, a to jak v ČR, tak v zahraničí.
iPatronka – aplikace pro onkologicky nemocné pacienty, která v reálném čase pomáhá organizovat dobrovolníky, úkoly a povinnosti všedního dne a současně sdílí informace s odborníky a lidmi s podobnými zkušenostmi. Obsahuje mapu dobrovolníků, organizací a firem nabízejících konkrétní pomoc.
Kreativní slovník – platforma, kde si studenti vytvářejí slovní mapy v angličtině, a ty pak následně sdílí spolu s ostatními.
Můj uhlík/Moje klima – aplikace, která přímo zapojí jednotlivce do ochrany klimatu v ČR, prostřednictvím sledování osobní uhlíkové stopy.
Po stopách divočiny – online aplikace pro monitorování stop velkých šelem v přírodě. Jejím cílem je zpřesnění monitoringu divokých zvířat prostřednictvím online spolupráce s veřejností.
Reality Review – aplikace, která shromažďuje informace o kvalitě médií a zobrazí vám je přímo při čtení webů a článků v prohlížeči. Vzniká tak databáze informací, které podpoří kvalitní novinářskou práci, a naopak může varovat před nespolehlivými informacemi.
Technologie myslí na vás – projekt zaměřený na hledání vhodné alternativy ovládání počítače pro uživatele s vrozeným poškozením jemné motoriky horních končetin. Program by na základě profilu, potřeb a především únavy uživatele sám navrhl ideální způsob, jakým může uživatel ovládat počítač.
Do další části programu nepostoupilo jen šest projektů. „Rozhodování o postupujících projektech a těch, které se nakonec do dalšího kola nedostaly, bylo těžké. Všechny projekty splňovaly základní kritéria a témata byla velmi různorodá a zajímavá. Mentoři nakonec přistoupili k výběru vyřazovací metodou s ohledem např. na funkčnost a schopnost týmu, včetně zhodnocení jejich časových možností vytěžit z programu opravdu maximum pro rozvoj projektu, schopnost konkretizovat cílovou skupinu projektu nebo míru společenského dopadu i s ohledem na aktuální stav trhu a obecného zájmu publika o danou problematiku,” říká Zuzana Jarešová, koordinátorka Laboratoře Nadace Vodafone.
Vyhlášení projektu s nejlepší progresem v rámci akcelerátoru, tj. pomyslného vítěze, proběhne začátkem dubna v pražském Impact Hubu.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?