FameLab 2016 - bavme se vědou!
Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 7. ročníku! Zájemci mohou své přihlášky posílat do 27. února 2017.
Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. V letošním roce se zúčastní 33 zemí z pěti kontinentů. Na mezinárodní úrovni jsou hlavními partnery soutěže vedle British Council také NASA a CERN.
V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše, za podpory Nadace Vodafone Česká republika, Českých center a Nadace Tomáše Bati. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Adeto, z.s.
FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.
V roce 2017 vstupuje do soutěže FameLab hlavní partner Nadace Vodafone. „Sdílíme s mladými účastníky FameLab vizi, že s pomocí vědy lze měnit svět k lepšímu. Budeme rádi, když se nám je podaří propojit například s Laboratoří Nadace Vodafone, kde jsou zase podobně smýšlející mladí podnikatelé,“ dodává Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Česká republika.
Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 27. února 2017. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na webu British Council: www.britishcouncil.cz a www.famelabcz.com.
Jak soutěž probíhá?
Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, a zajímavě předvedené. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Vliv na volbu postupujících mají i hlasy publika. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat Českou republiku v Anglii, kde předvede své vystoupení v angličtině. Letošní mezinárodní finále se bude konat ve druhém červnovém týdnu opět jako součást prestižní akce zaměřené na popularizaci vědy nazvané Cheltenham Science Festival.
Časový plán
Březen 2017 - oblastní kola (v Praze 11. 3. 2017 a ve Zlíně 25. 3. 2017)
Duben 2017 - víkendové školení (tzv. MasterClass) pro deset vybraných finalistů vedené anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii
Květen 2017 - národní finále (14. 5. 2017) v Divadle Ypsilon v Praze
Červen 2017 - vítěz národního finále bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu
Co o soutěži řekli finalisté v anonymním dotazníku:
„Famelab mě nakonec překvapil hlavně tím, jak mě bavil! Nejen má vlastní vystoupení, ale hlavně příspěvky ostatních soutěžících. Některé nápady byly prostě úžasné. I proto se těším na příští ročník! “
„Jsem moc rád, že soutěž FameLab dorazila do Čech - moje počáteční nedůvěra plynoucí z představy vědeckého fastfoodu se brzy rozplynula – FameLab má opravdu velmi chytře postavený program s výraznou vzdělávací složkou pro účastníky. No a fakt, že jsem postoupil až do mezinárodního finále a získal cenu mezinárodního publika, je pro mne opravdu zavazující. Ocenil jsem, že jsem měl šanci vidět, jak se věda popularizuje jinde, a zároveň jsem rád, že jsem přispěl k pozitivnímu obrazu české vědy v zahraničí.“
„FameLab je skvělá věc, díky které jsem měla možnost potkat úžasné lidi. Přinesla mi mnohem více, než jsem očekávala – například další nabídky spolupráce při popularizaci. Jsem moc ráda, že jsem se do soutěže přihlásila a všem ji doporučuji.“
„I když přemýšlím o nějaké prospěšné konstruktivní kritice nebo o nápadu ke zlepšení, opravdu mě nic nenapadá. Nad organizací smekám!”
„Nečekala jsem, že se dozvím tak mnoho o jiných oborech – FameLab určitě napomáhá přenosu informací mezi vědci a neodbornou veřejností, ale také mezi vědci samotnými. Jednotlivé obory se v běžném životě totiž vzájemně nedostatečně stýkají. Každá specializace má svou odbornou řeč, kterou ostatní – vědci i nevědci - potřebují přeložit do normální češtiny“.
„Nejpřínosnější bylo školení MasterClass, které bylo naprosto precizní ze stránky odborné i organizační. FameLab byla obrovská zkušenost a zážitek. S odstupem času na to strašně rád vzpomínám.“
„FameLab je jedinečná příležitost potkat vědce z ostatních oborů. Navíc je pro samotné vystoupení nutné nahlížet na svoji problematiku z více možných úhlů, aby to i neodborné publikum pochopilo nebo aby to oborné alespoň trochu pobavilo - ne všechno, co chápu já, musí chápat i ostatní stejným způsobem.“
„Soutěž mi přinesla nový pohled na můj projekt, setkání se zajímavými lidmi, zkušenost s mikrofony a kamerou a údiv nad tím, co se dá stihnout za tři minuty.“
„Soutěž FameLab mi dala možnost vyzkoušet si mluvit před širokým publikem a nutnost vybrat ze své práce TO nejzajímavější na tříminutové povídání, což vedlo ke značnému utříbení mých myšlenek. MasterClass mě výrazně posunul v rétorických schopnostech.“
„Soutěž mi dodala sebevědomí. Moc děkuju "panu Láskovi" za úžasné školení a všem organizátorům, že to tak pěkně všechno připravili a zařídili. Poznala jsem spoustu nových kamarádů - vrstevníků "vědců". Celkově pro mě byla účast v soutěži velká zkušenost a budu ji doporučovat všem kolegům, aby se v dalších ročnících do soutěže přihlásili.“
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?