Konference INSPO se uskuteční online
Mobilní aplikace, které pomáhají neslyšícím komunikovat, software na automatický přepis titulků, 3D modely ke knížkám pro nevidomé čtenáře, které jim víc přiblíží děj - to je jen ochutnávka toho, co měli návštěvníci největší konference INSPO o technologiích pro lidi se specifickými potřebami vidět už v polovině října na vlastní oči.
Fyzická konference INSPO se ale nakonec uskuteční až na jaře 2021.
Místo toho nabídneme 12. října od 16:30 všem divákům a příznivcům technologií interaktivní online konferenci, do které se budou moci zapojit z bezpečí svého domova, bez rizika potenciální nákazy.
“Konference se měla původně konat v Kongresovém centru Praha 28. března, ale kvůli epidemii byla přesunuta na 12. říjen. S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a na návštěvníky konference, kteří z velké většiny představují ze zdravotního hlediska rizikovou skupinu, jsme nyní rozhodli o jejím odložení na sobotu 10. dubna 2021. A na 12. říjen připravíme dvouhodinový stream s několika přednáškami z plánovaného programu, který bude možné sledovat na inspo.cz, nadacevodafone.cz a na příslušných facebookových profilech,” upřesnil programový manažer Nadace Vodafone Jan Fencl.
Cena Rafael
Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením je výrazem snahy nadace podporovat budování otevřené a přístupné společnosti v digitálním věku. Cílem ceny je podpořit neziskové organizace, které využívají informační a komunikační technologie inovativním způsobem ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením.
Letos bude udělena jednomu z vítězných týmů hackathonu AI for Accessibility, který proběhl letos na jaře. Nominovanými tedy jsou:
- aplikace Cashreader (Pomocí umělé inteligence pomáhá lidem se zrakovým postižením rozpoznat bankovky. Umí rozeznat už na 90 měn od Evropy po Austrálii, takže je nepostradatelná při cestování.)
- projekt Shelf inspector (Nástroj pomáhá lidem v obchodech s detekcí cen a dalších podrobností o zboží. Dokáže člověku se zrakovým znevýhodněním říci, zda je zboží zrovna vyprodáno, či co právě drží v ruce.)
Vítězný tým získá odměnu 200 000 Kč na další rozvoj.
Titulkovaná televize pro neslyšící
Jako příklad dobré praxe v oblasti titulkování bude na konferenci představen projekt titulkované televize Televize Beey, která v době koronakrize pomáhala zpřístupnit audiovizuální obsah lidem s postižením sluchu. Na této televizi (https://beey.tv) se již zveřejnilo více než 1100 televizních a dalších pořadů, všechny opatřené titulky. Televize využívá technologii automatického titulkování, kterou vyvinula společnost NEWTON Technologies ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.
„Důležitých informací v té době vznikalo ohromné množství. Bohužel většina televizního zpravodajství, záznamů tiskových konferencí a další klíčové zdroje nebyly opatřeny titulky pro neslyšící. Proto bylo pro lidi se sluchovým postižením moc důležité, že díky TV Beey získali přístup k těmto tolik potřebným informacím,“ uvedl Martin Novák, ředitel České unie neslyšících, která stála u zrodu Televize Beey a podílí se i na jejím současném provozu.
Technologie Beey, která najde využití i pro jednotlivé uživatele, bude blíže představena na konferenci INSPO, která se každoročně věnuje technologiím a projektům usnadňujícím život lidem se zdravotním postižením.
Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami, je generálním partnerem konference INSPO již sedmým rokem. Partnery jubilejního 20. ročníku INSPO jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení.
Záštitu konferenci poskytli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?