Mobilní aplikace pomůže odhalit domácí násilí
Nadace Vodafone představila první českou aplikaci pro oběti domácího násilí Bright Sky CZ. Má pomoci odhalit signály násilného vztahu a nabídnout možnosti pomoci. Určena je každému, kdo se v takové situaci může nacházet, nebo má sám obavy o někoho blízkého. Na vývoji se podílel mezinárodní tým, do kterého se za Česko zapojili zástupci Nadace Vodafone, organizace ROSA – centrum pro ženy, z.s., Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR. Ambasadorkou aplikace je herečka Ester Geislerová.
„Před 30 lety, v socialistickém Československu, bylo partnerské násilí tabuizované téma, o kterém se nemluvilo, i když samozřejmě existovalo. Vznik aplikace Bright Sky CZ dokazuje v praxi, co nám umožnila nabytá svoboda: možnost používat technologii na řešení palčivých společenských problémů a přínos otevřené mezioborové spolupráce, v tomto případě neziskového sektoru, státní správy a korporátní nadace,“ řekla Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone, která novinku financuje. Aplikace bude k dispozici během několika týdnů a bude zdarma pro všechny bez ohledu na operátora.
Česko je třetí zemí, kde Nadace Vodafone aplikaci pro oběti domácího násilí spustí. Od června letošního roku funguje v Irsku a od května 2018 existuje ve Velké Británii, kde si ji do telefonů stáhlo už více než 23 000 lidí. „Jsem hrdý na to, že tato aplikace, která může pomoci zachránit lidské životy, je původem britská. Je samozřejmě smutné si připustit, že v naší společnosti jsou lidé, kteří takovou pomoc potřebují. I když se usilovně snažíme předcházet problémům, které k domácímu násilí vedou, je skvělé, že všichni, kteří jsou mu vystaveni, dostávají možnost využít aplikaci Bright Sky," uvedl Nick Archer, britský velvyslanec v Česku.
Pomoc v mobilu
Hlavním přínosem aplikace je poskytnutí kompletních, ověřených a aktualizovaných informací na jednom místě. Díky tomu, že je určena pro mobilní telefony, nezanechává stopy při hledání ve webových prohlížečích a obětem domácího násilí je k dispozici kdykoliv a kdekoliv, kde se cítí v bezpečí.
Funkce JSEM V OHROŽENÍ? nabízí 12 otázek, které vycházejí z praxe policistů a specializovaných center a pomocí kterých lze za 3 minuty posoudit riziko násilí ve vztahu nebo ohrožení někoho blízkého. Funkce VYHLEDAT POMOC obsahuje databázi specializovaných poradenských center a azylových domů včetně kontaktů a lze v ní vyhledávat podle aktuální polohy či podle PSČ. Funkce MŮJ DENÍK slouží pro bezpečné uchování důkazů. „Klientkám už dnes doporučujeme vést si deník. Ten ale může pachatel najít, což může oběť ohrozit. Aplikace Bright Sky CZ inovuje současnou praxi tak, aby to bylo bezpečnější a aby bylo možné pořídit si také fotodokumentaci a mít ji bezpečně uloženou,“ upřesnila Branislava Marvánová Vargová z organizace ROSA – centrum pro ženy, která je odborným garantem aplikace.
Součástí aplikace jsou i videa představující jednotlivé formy pomoci: azylové domy, poradny pro oběti domácího násilí, intervenční centra, právní poradenství a taky práci Policie ČR. „Policie ČR věnuje domácímu násilí značnou pozornost. V této oblasti pravidelně školíme policisty tak, aby byli připraveni vždy pomoci. Vytvoření aplikace Bright Sky CZ vítáme, vnímáme ji jako další nástroj k zajištění bezpečí ohrožených osob. Využívána bude zejména při výjezdech k případům domácího násilí,“ uvedl ředitel ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR doc. plk. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA.
Jak vznikala česká verze
Aplikace vychází z britské předlohy, která byla upravena podle českého právního prostředí. Na správnost a odbornost dohlíželi zástupci Ministerstva vnitra ČR, kteří byli součástí realizačního týmu.
„Prevenci domácího a genderově podmíněného násilí řešíme dlouhodobě přes odbor prevence kriminality, proto pro nás bylo přirozené zapojit se do projektu, který má jednoznačně pozitivní dopad na širokou veřejnost a pomůže potírat domácí násilí,“ sdělil první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.
Aplikaci vyvinula americká společnost Aspirant a celý proces koordinoval vysloužilý britský policista John Liversidge, který se na aplikaci podílí od samotného začátku.
„Všichni, kdo se podíleli na úpravě aplikace Bright Sky pro české prostředí a pro české uživatele, zaslouží velké uznání. Bylo mi ctí spolupracovat s týmem složeným z organizace ROSA, českých policistek a zástupkyň ministerstva vnitra. Všichni mohou být hrdí na tento výsledek. Jsem přesvědčen, že aplikace bude mít v Česku úspěch. V Británii si ji stáhlo už více než 23 000 lidí,“ popisuje spolupráci John Liversidge.
Ambasadorkou aplikace se stala herečka Ester Geislerová: „Je na nás, abychom Bright Sky CZ dostali k těm, kteří ji potřebují. Stačí o aplikaci říct jednomu člověku a požádat ho o to samé, tak se dostane k těm, kterých se domácí násilí týká,“ vysvětluje svoji podporu projektu.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?