Nadace Vodafone a FAMO jedou na KVIFF

Nadace Vodafone a FAMO jedou na KVIFF

Bohatému programu Vodafone zóny budou letos kralovat zajímavé besedy s odborníky, tvůrci a herci. Budeme se na nich bavit o důležitých tématech, kterým se v Nadaci Vodafone věnujeme každý den. Zároveň pro vás budeme promítat ty nejlepší krátké studentské filmy.
Těšíme se na vás!

PROGRAM

 

BESEDY (vždy od 14.00)

pondělí 1. 7.

Filmové naděje z písecké FAMO
Jestli jednou odhlasují radní v Písku výstavbu „Chodníku slávy“, to nevíme, ale podle množství dosažených ocenění, které studentské filmy z FAMO sbírají, doporučujeme, aby byl hodně dlouhý a široký! O tom, jaké to je studovat na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, kdo je studentskými filmovými vzory i o tom, jaká si vybírají témata pro své studentské filmy a proč, si budeme povídat nejen se studenty FAMO, ale také s jejich učiteli. A co by to bylo za filmovou debatu bez filmů? Těšit se tak můžete na studentské filmy a jejich tvůrce - Země kopřiv (František Pecina), Andělská rapsodie (Matěj František Preisler) a Jsme přece jen lidi (Jan Míka).

Nestíháte to k nám do zóny? Pusťte si online přenos.

úterý 2. 7.

Když rozhoduje čas
„Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných osobách v ohrožení“ každý rok pátrá po desítkách pohřešovaných dětí, ale i dalších zranitelných osobách v ohrožení - seniorech. Úspěch pátrání závisí nejen na obětavém nasazení policie, ale velmi často i na pomoci veřejnosti. Na besedu dorazí policisté z útvaru pátrání a prevence, ale také tvůrci unikátní aplikace ECHO, která do pátrání zapojuje právě veřejnost. Dotkneme se i tematických filmů a úspěšné kampaně „Nechť Ztracený je jen jeden“.

Nestíháte to k nám do zóny? Pusťte si online přenos.

středa 3. 7.

Hory krásné a bezpečné
Jak rychle se může změnit romantický výlet i do českých hor v dramatickou záchranu lidských životů? Budeme si povídat se členy Horské služby ČR o historii i současnosti jejich práce, a taky o aplikaci Záchranka, která je na cesty stejně důležitá jako dobré oblečení, nebo o tom, proč je tak důležité nepodceňovat žádný výlet ani trénink první pomoci. Povíme si o tematických filmech jako je Poslední závod a ukážeme si, že natáčet film na horách není žádný med.

Nestíháte to k nám do zóny? Pusťte si online přenos.

čtvrtek 4. 7.

Duhový svět
Lidé jsou jedineční, rozmanití a pestří jako duha. A stejně jako duha jsou takoví odnepaměti a vždycky budou. A přesně o tom si budeme vůbec první exkluzivně povídat s herci a tvůrci připravované české komedie Chica Checa! Na besedu dorazí herci Jan Cina a Pavla Tomicová, producentka Alžběta Janáčková a režisér Šimon Holý, kteří se s námi podělí o první zážitky z příprav natáčení. A jaké to je, když se ráno probudíte a nemůžete si toho moc vybavit z předchozího večera? Tak o tom nám bude vyprávět studentský film Jednorázovka režisérky Kláry Jíchové s František Jíchou v hlavní roli.

Nestíháte to k nám do zóny? Pusťte si online přenos.

pátek 5. 7.

Nejste na to sami.
Oceňovaný film Visitor a pomoc obětem domácího násilí.

Martina Babišová je hvězdou filmu Visitor Pavla Bartkovského. Ten získal řadu prestižních ocenění a pracuje s tématem domácího násilí. To je sice pro mnohé stále tabu, ale statistiky jsou neúprosné. Nějakou formu domácího násilí totiž za svůj život zažije každá třetí žena. Týká se ale i mužů, stejnopohlavních párů nebo seniorů. Co na tématu zaujalo mladého režiséra a herečku? A jaké jsou jejich další filmové plány? O tom, ale i o problematice domácího násilí, jak nabídnout pomocnou ruku nebo o unikátní aplikaci BrightSky si budeme povídat s Pavlem Bartovským, Martinou Babišovou a s odbornicemi z organizace ROSA centrum pro ženy.

Nestíháte to k nám do zóny? Pusťte si online přenos.

 

PROMÍTÁNÍ FILMŮ STUDENTŮ FAMO (vždy od 11.00)

pondělí 1. 7.

Amaterasu (výtvarník: Lukáš Maun)
animace
Amaterasu zrozená z ohně musí spolupracovat se svým bratrem Susanoo, aby zastavili blížící se monstrum Orochi, které chce zničit jejich domov. Hora Takamagahara, kde leží pevnost, která není vidět, neboť vrchol hory sahá až k nebesům. Na hoře sídlí bohové Izanagi se svojí ženou Izanami a čekají dítě.

Zkouška dospělosti (režie: Matěj Preisler)
komedie
Mladý student a třídní premiant Matyáš Preiss má před sebou maturitní zkoušku. Ačkoli je na ni velmi dobře připraven a škola počítá s jeho nejlepšími výsledky, tak je od zkoušky vyloučen, jelikož se nečekaně obětuje a pomůže spolužačce Dáše, se kterou se mají skrytě rádi. Zkouškou dospělosti je pak pro něho jejich bližší poznání.

Mezičas smrti (režie: Marina Malysh)
černá komedie
Příběh se odehrává někde mezi životem a smrtí a pojednává o čtyřech duchách sebevrahů. Čekají v jakési předsmrtné fázi, kdy již nejsou živí, ale ani úplně mrtví, a čekají na den, ve které měli skutečně zemřít, aby se jejich osud zcela naplnil a oni dosáhli naprostého klidu a harmonie.

Nam (režie: Mai Nguyen Huyen)
příběh ze života
Nam již nějaký čas žije v Česku v Sapě. Pravidelně volá rodině do Vietnamu a líčí ji, jak moc dobře se v Česku má, avšak realita je úplně jiná. Nam má několik různých brigád, kde většinou pobývá až do večerních hodin, aby mohl něco málo poslat rodině do Vietnamu. Nam ale zároveň dluží místnímu lichváři Longovi a kvůli tomu Nam bere kdejaký pofidérní kšeft. Nam jednou pozdě v noci nalezne cestou z práce zmlácenou ženu Lan, kterou si odvede domů. Nam zjišťuje, že je Lan prostitutka, kterou ošálil jeden překupník lidí a nutí ji prodávat své tělo zákazníkům, aby splatila svůj dluh.

Mezi námi (režie: Igor Savićević)
drama
Námět vychází z reality nedostatku dostupných bytů. Na ně naráží Artur s Annou, když hledají náhradu za bydlení, ve kterém dostali výpověď. Prohlídka tří možných bytů ale rozevírá trhliny v jejich vztahu, které ještě umocní vnější okolnosti.

úterý 2. 7.

Rachem (Gabriel Malík)
drama
Drogově závislá Markéta chodí pravidelně za svým dlouholetým kamarádem Jakubem, se kterým si promítají filmy. Jakub je místní farář a dlouhodobě se snaží Markétě pomoct sviji závislost překonat. Sám si ale dobře uvědomuje, že jeho možnosti jsou limitované, a to nejdůležitější musí udělat Markéta sama.

Kafčí děvče (režie: Ondřej Strouha)
němá etuda/komedie
Mladý muž žije tmavý a nudný život. Potká však dívku, která vše změní.

Na hranice (režie: Filip Zangi)
dokument
Film sleduje cestu dvou ukrajinských občanů na hranice Polska a Ukrajiny, kde chtějí přejít do své rodné země, ve které zuří válka. Každý se rozhodl přejít z jiného důvodu. V průběhu cesty sdílejí své emočně náročné stavy a strachy, co je v jejich rodné vlasti čeká.

Malý Orel (režie: Adam Kůs)
sci-fi
Malý orel je ambiciózní studentský sci-fi snímek zachycující osudy astronauta, který nešťastně ztroskotal na cizí opuštěné planetě. Jedinou nadějí je mu malý asistenční robot a dětská kniha o malém orlovi, která mu až nápadně připomíná jeho vlastní příběh. Co když je ale všechno trochu jinak?

Skryté sochy Prácheňska (režie: Filip Šperl)
dokument
Krátký dokument se vydává po oblasti Prácheňska, nachází několik zajímavých soch a poodhaluje historii s nimi spojenou.

Chyť mě za ruku (režie: Tereza Petroušová)
němá etuda/drama
Film pojednává o dvou bratrech, kteří žijí v neideální rodině. Vyrůstají bez matky, s otcem, který si její absenci kompenzuje pitím. Vůči staršímu synovi bývá agresivní. Oba dva synové se snaží v bytě chovat co nejtišeji a zabránit styku otce s mladším synem.

středa 3. 7.

Země kopřiv (režie: František Pecina)
dokument
Krušné hory nabízí mnohé melancholické výhledy. Sudetské krajině zoufale schází bývalá přítomnost člověka. Region zůstává dlouhodobě na spodních příčkách žebříčků zaměstnanosti, bohatství i kvality života. Charakteristicky zvlněnou krajinu však před válkou obývalo mnoho německých obyvatel, kteří byli vysídleni.

C5 (výtvarnice: Štěpánka Moudrá)
animace 
C5 je označení obratle, od kterého je Jiří Čeloud, který své postižení nabyl v šestnácti letech nešťastným skokem do rybníka, ochrnutý. Jiří popisuje prvotní pocity seznamování se s kvadruplegií společně s body zlomu, které vedly k jeho současnému neobvykle dobrodružnému způsobu žití.

Krkonoše 19 (režie: Šimon Buček)
dokument
Snímek se zabývá vlivem pandemie Covidu 19 na nejnavštěvovanější horskou oblast v České republice, tedy Krkonoše. Toto místo je přímo závislé na cestovním ruchu, který tvoří výraznou většinu příjmů místních obyvatel. Tito lidé se museli často ze dne na den přizpůsobovat vládním nařízením, které do té doby neměly precedens.

MUDr. Vratislav Němeček (režie: Michael Srnec)
dokument
Krátkometrážní dokumentární portrét o MUDr. Vratislavu Němečkovi nás zavede do života bývalého vedoucího záchranných složek města Písek. Zaměřujeme se v něm na samotnou cestu pana Německa k jeho snu stát se chirurgem a tím navázat na rodinnou zdravotnickou tradici, ale také na představení povinností a situací, které členové záchranné služby musí denně řešit.

Jedna ze sta (výtvarníci: Jakub Mottl, Nela Psotová)
animace
Když dívka přijde domů a vybere poštu ze schránky, najde mezi letáky dopis od lékaře. Z výrazu dívky je znatelné že něco není v pořádku. Zběsile vběhne do bytu a začne nacházet jednotlivé fotografie, které nás přemisťují do jejích vzpomínek. Flashbacků z různých momentů v dívčině životě nám i hrdince samotné odhalují příznaky její duševní poruchy.

Dřevo na příští zimu (režie: Karel Šindelář)
Dáša (26) ukončila boj se zhoubným nádorem a odjela strávit své poslední chvíle na rodinnou chatu. Nyní stojí se svým psem na pozdně letní louce sežehlé sluncem. Má krátké vlasy a přes ně čepici. Na tváři nepřítomný výraz. Ještě několik dlouhých vteřin trvá, než si Dáša za doprovodu nervózního psího kňučení uvědomí, že zapomněla, kde je.

čtvrtek 4. 7.

Lockdown (režie: Jan Jelínek) 
rodinné
Pozorujeme rodinu, do které vstoupí virová nákaza, kterou “přinese” matka Alena a rodina se tak smiřuje, že bude v karanténě. Plány, které jednotliví členové rodiny měli, jsou tytam.

Autistka (režie: Markus Krug)
Autismus můžeme posuzovat jako vývojovou poruchu projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi nebo jako vnímání stejného světa odlišným způsobem. Způsobem, který ostatní nevidí a který zároveň dává nositeli možnost vidět skrze pozlátko. Jsou autististé lidé vybaveni na svět, který teprve přijde nebo mají svůj svět stále sebou?

Jsme přece jen lidi (výtvarník + režie: Jan Míka) 
animace/hraný (drama, komedie)
Zajíc je během kruté zimy vystaven mrazu, čelí hladu a nebezpečí ze strany lovců i jiných zvířat. Při honičce s liškou, se dostane k obydlí lidí a zjistí, jak dobrý, pohodlný a bezpečný život mají králíci. Zajíc se rozhodne pro zásadní změnu a začne žít v králíkárně.

CODA (režie: Ivan Crnac)
dokument
Film nás zavede do velké rodiny Sedláčkových a Půlpánových, kde jedinými slyšícími členy jsou jejich děti – CODA. V 80. letech pro tyto děti vznikl termín CODA, což je zkratka pro Children Of Deaf Adults – volně z angličtiny přeloženo jako slyšící děti neslyšících rodičů. Hlavní protagonistkou je šestnáctiletá slyšící dívka Jolanka, která žije ve střídavé péči svých neslyšících rodičů. Snaží se najít své místo ve světě, který sestává právě ze světa slyšících a neslyšících.

Ekosestry (režie: Klára Donné)
dokument
Anička a Eliška o sobě, o nás, o YouTube a především o životním prostředí.

Pstruh na dně (režie: Antonín Uličný)
komedie
Dvanáctiletý syn se po zkažené skladbě na klavír před váženými hosty dostává mezi dva mlýnské kameny - své rodiče. Každý z nich mu dává rady, pouze z perspektivy svého archetypálního smýšlení o tom, jak se vypořádat s nepříjemným spolužákem a dostávají tak svého syna díky své umíněnosti čím dál do větších problémů.

pátek 5. 7.

Co oči nevidí (Sára Sliwková)
drama
Příběh se odehrává na odlehlé čerpací stanici za městem, kde se náhodně setkává několik odlišných lidí. Cizinci, kteří se mezi sebou snaží přijít na to, co jsou zač na základě jejich činů.

Dědictví (režie: Matei Norbert Mlinarcsik)
thriller
Michal přijede do své rodné vesnice z důvodu smrti jeho otce. Potká souseda Rudu, který tvrdí, že byl přítel jeho otce, a který má zájem odkoupit pozemek po zesnulém. Michal se tak musí vypořádat nejen s majetkem, který mu otec zanechal, ale také čelit nezahojeným ranám z dětství.

Mému budoucímu já (kamera: Viktor Horák, Pavel Sýkora)
drama
Malá Ema píše ve svém pokojíčku dopis svému budoucímu já. Popisuje v něm, jak si přeje, aby se věci v budoucnu měli. Do toho se prolíná budoucnost, kdy dospělá Ema pracuje jako prostitutka. Co malá Ema píše do dopisu, se neguje s tím, jak dospělá Ema žije. Zjišťujeme, že malou Emu zneužíval přítel její matky. Ema se nemá komu vyzpovídat, nemá se na koho obrátit. Přeje si v dopisu, aby dospělá Ema byla šťastná a volná, ovšem dospělé Emě není tento osud předurčen.

Věšení (režie: Ivanna Kravchuk)
černá komedie
Ocitneme se na chmurném sídlišti, zahaleném stínem panelových bloků. Sousedky Květa a Zdena jako každého dne pracovitě pověsily prádlo a přitom nešetří svými ostrými jazyky, které tak rády používají k pomlouvání svých sousedů. Jejich rutinu náhle naruší příchod nového souseda Viktora, který nedávno přistěhoval se svou manželkou Evou do jejich barákového domu.

Madonna (Marina Malysh)
drama
Současnost. Válka. Země útočníků. Marie se vrací z porodnice s novorozeným synem. Válka má na ni nepříjemný vliv, i když není přímo v jejím středu — myslí na humanitu, krutost, nespravedlnost a prohnilost lidí. To ovlivňuje i její postoj a přístup k jejímu dítěti — synu «vraha civilního obyvatelstva». Postupně jí mysl ovládají přehnané a temné myšlenky.

Vodafone zóna

Vodafone zóna

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.