Nadace Vodafone spojila síly s knihovnami po celé ČR. Společně budou pomáhat seniorům s digitální gramotností

Nadace Vodafone spojila síly s knihovnami po celé ČR. Společně budou pomáhat seniorům s digitální gramotností

Odstranit bariéry mezi generacemi a pomáhat starším lidem k tomu, aby se technologie naučili správně a bezpečně používat. To je jedním z cílů Nadace Vodafone, která kromě organizace Moudrá sovička nyní spojila síly se Sdružením knihoven ČR, organizací Elpida a Českou poštou. V rámci projektu Digitální odysea si nově senioři budou moci zapůjčit chytrý telefon nebo tablet se SIM kartou přímo ve své domovské knihovně, a jejich knihovník jim dovede poradit s řadou digitálních úkonů. V první fázi, která odstartuje v září letošního roku, se zapojí celkem 21 knihoven napříč Českem a jejich počet bude postupně narůstat.

V rámci projektu Digitální odysea se v minulém roce podařilo proškolit téměř 5 000 českých seniorů. Spolupráce s partnery nyní pomůže udělat digitální vzdělávání pro dříve narozené ještě dostupnější. „Neustále hledáme cesty, jak zpřístupnit moderní technologie a digitální vzdělávání seniorům napříč celou Českou republikou, a tak nás napadlo oslovit knihovny. Navázali jsme proto spolupráci se Sdružením knihoven ČR (SDRUK), protože právě knihovny často fungují jako setkávací a informační centra pro dříve narozené,“ říká Jolana Hájková, programová manažerka Nadace Vodafone. 

Senioři, kteří s nákupem chytrého telefonu nebo tabletu ještě váhají, nebo jsou pro ně zařízení finančně nedostupná, si budou moci díky projektu Digitální odysea zapůjčit zařízení spolu s datovou SIM kartou přímo v zapojených knihovnách. Knihovníci jim také budou k dispozici v případě dotazů ohledně různých digitálních úkonů a někteří z nich budou dokonce organizovat specializované kurzy na posílení digitální gramotnosti pro vícečetné skupiny seniorů. "Knihovny jsou místa neformálního celoživotního učení. Ročně je za tímto účelem navštíví více než milion lidí, z čehož podstatnou část tvoří právě senioři. Díky této spolupráci budou moci knihovny dále rozšířit své služby pro tu část populace, která je ohrožená sociálním vyloučením v důsledku digitální propasti. A to je zcela jistě v souladu s tím, jak knihovny vnímají svou společenskou úlohu," říká Eliška Bartošová, koordinátorka projektu za Sdružení knihoven.

 

Školením projdou i knihovníci


„Senioři mají velkou chuť učit se používat nové technologie a služby. Mají trochu nevýhodu, že jim občas déle trvá se něco naučit, a to obvykle z důvodů respektu z nových a neznámých věcí a strachu z toho, že si budou muset něco platit např. kliknutím na neznámý odkaz nebo omylem při prokliknutí např. na reklamní banner. Často se také nemají koho zeptat nebo se stydí požádat o pomoc své blízké. Z našich zkušeností víme, že pro seniory je velmi důležité trpělivé a pravidelné opakování,“ říká Tomáš Hubálek z organizace Moudrá Sovička, která je hlavním partnerem projektu. Společně s organizací Elpida pomohou proškolit knihovníky tak, aby dovedli nabídnout seniorům podporu přímo na míru jejich specifickým potřebám.

„Společně s partnery projektu jsme pro knihovníky vytvořili vzdělávací program lektorských dovedností šitý na míru jejich potřebám, který jsme zahájili už v dubnu. V červenci proběhly poslední kurzy,“ říká Jan Bartoš z organizace Elpida. A dodává: „Věříme, že již v průběhu září tak prvních 21 pilotních knihoven začne svým starším čtenářům poskytovat i podporu s digitálním vzděláváním a pomůže s prvními kroky s chytrým telefonem či tabletem.“

Aby se informace o projektu dostala k co nejvíce lidem, obrátila se Nadace Vodafone na Českou poštu, která prostřednictvím svých poboček zaštítí propagaci projektu. „Díky své distribuční síti máme jedinečnou možnost doručit informace k těm, kteří by se k nim za normálních okolností nedostali. Jsme rádi, že můžeme podpořit seniory v tom, aby jim technologie otevřely zcela nové možnosti moderního světa a zároveň přispět k jejich ochraně před kybernetickým nebezpečím,“ říká Marta Selicharová, která má na České poště na starosti společenskou odpovědnost.

S technologiemi může pomoci i rodina 

Digitální odysea je součástí mezinárodního programu Hi Digital ve spolupráci s Nadacemi Vodafone v Irsku, Lucembursku, Nizozemí a Velké Británii. Již v minulém roce vznikla stejnojmenná vzdělávací platforma, která usiluje o odbourání digitální propasti mezi seniory a mladou generací hravou formou. Ti senioři, kteří se tedy chtějí s moderními technologiemi naučit, mohou společně se svými blízkými kdykoliv zdarma absolvovat kurzy Digitální odyseji na webových stránkách www.odysea.nadacevodafone.cz.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.