Nadace Vodafone umožní vzdělání patnácti tisícům dětí v uprchlických táborech
Digitální „přenosná škola“ přináší do uprchlických táborů vyučování pomocí tabletů. „Přenosná škola“ se sestaví během 20 minut a funguje i v oblastech bez elektřiny. V následujících 12 měsících bude „přenosná škola“, kterou vytvořila Nadace Vodafone ve spolupráci s Úřadem Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR), využívána ve 12 školách v Keni, Tanzanii a Demokratické republice Kongo.
Nadace Vodafone dnes oznámila zahájení projektu s názvem „Přenosná škola“ (angl. „Instant Classroom“). Představuje digitální „školu v krabici“, která se sestaví během několika málo minut a umožní dětem a mladým lidem v několika největších a nejchudších uprchlických táborech získat vzdělání. „Přenosná škola“ byla navržena tak, aby ji bylo možné využívat především v oblastech s nedostatečným nebo žádným přístupem k elektřině a internetu. Projekt bude implementován ve spolupráci s útvary UNHCR pro inovaci a vzdělávání.
„Přenosná škola“ je zabalena v bezpečně uzavřené, masivní přepravce o hmotnosti 52 kg. Obsahuje laptop, 25 tabletů s nahraným vzdělávacím softwarem, projektor, reproduktor a 3G modem pro bezdrátové připojení k internetu. Tablety lze k laptopu připojit lokálně a učitelé tak mohou využívat výukové aplikace i bez připojení k internetu. Veškerá zařízení „přenosné školy“ se mohou v uzavřené přepravce nabíjet současně z jediného zdroje. Po šesti až osmi hodinách nabíjení je „přenosná škola“ připravena k celodennímu provozu bez dalšího dobíjení.
Během následujícího roku bude „přenosná škola“ využívána ve 12 školách v uprchlických osadách ve městě Kakuma v Keni, v uprchlickém táboře Nyarungusu v Tanzanii a v rovníkové oblasti Demokratické republiky Kongo. Až patnáct tisíc dětí a mladých lidí ve věku od 7 do 20 let tak bude tento rok díky „přenosné škole“ moci využívat moderní učební pomůcky, které jsou i ve vyspělých zemích dostupné jen v malé části škol.
„Přenosná škola“ vychází ze zkušeností Nadace Vodafone se vzdělávacími programy podporujícími vyučování pomocí tabletů. V roce 2014 představila Nadace Vodafone ve spolupráci s útvary UNHCR pro inovaci a vzdělávání program s názvem „Instant Network Schools“, díky kterému si vyučování pomocí tabletů vyzkoušelo zhruba 18 tisíc žáků v uprchlickém táboře Dadaab v severní Keni. Podle učitelů v Dadaabu bylo tabletové vyučování tak oblíbené, že docházka ve školách stoupla průměrně o patnáct procent.
Během následujících dvou let bude program „Instant Network Schools“ Nadace Vodafone rozšířen do dalších škol v uprchlických táborech v Keni, Tanzanii a Demokratické republice Kongo. Vyučování pomocí tabletů by si tak mělo vyzkoušet více než 40 tisíc dětí a mladých lidí.
„Na konci roku 2013 bylo podle odhadů UNHCR na světě zhruba 50 milionů uprchlíků a vysídlenců, z nichž polovina byla mladších 18 let. Průměrná doba vysídlení se pohybuje okolo 17 let a většina těchto lidí má omezený nebo žádný přístup ke vzdělání,“ říká Andrew Dunnet, ředitel Nadace Vodafone. „Přenosná škola je bytelná, jednoduchá a dokáže velké věci. Dětem a mladým lidem žijícím v těch nejnáročnějších životních podmínkách zpřístupňuje jedny z nejmodernějších technologií, jaké jsou dnes učitelům k dispozici,“ dodává Dunnet.
„Vzhledem ke stále složitějším humanitárním krizím musí UNHCR hledat nové, tvůrčí způsoby, jak uspokojovat potřeby vzdělávání a rozvoje mladých uprchlíků a lidí bez státní příslušnosti na celém světě,“ říká Olivier Delarue, ředitel inovací UNHCR, a dodává: „Vážíme si možnosti spolupráce s Nadací Vodafone při hledání inovací, které fungují v uprchlickém kontextu. Pod pojmem inovace si nepředstavujeme vytváření nových vzdělávacích produktů, ale spíše využívání dostupných technologií při hledání a testování takových řešení, které vedou k rozšiřování vzdělávacích příležitostí.“
Krátké video ukazuje, jak funguje „přenosná škola“. Sledujte zde.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?