Národní finále soutěže FameLab zná své vítěze
Český finálový večer soutěže FameLab 2017 – Talking Science zná své vítěze. Vítězkou se stala Tereza Mašínová z Mikrobiologického ústavu AV ČR, která pojede v červnu reprezentovat ČR na mezinárodní klání do anglického Cheltenhamu. Tam ji čeká vystoupení v angličtině. Cena Nadace Vodafone byla udělena Václavu Machovi z Univerzity Tomáše Bati.
Konkurence na mezinárodním poli nebude malá – v soutěži, která vznikla v Anglii v roce 2004, je zapojeno již 33 států z 5 kontinentů. Na mezinárodní úrovni jsou hlavními partnery soutěže vedle British Council také NASA a CERN. Soutěž vyvrcholí samotným mezinárodním finále FameLab 2017 dne 8. června v anglickém Cheltenhamu. S denním předstihem mu budou předcházet tři mezinárodní semifinále tamtéž – vše bude součástí oblíbeného vědeckého festivalu Cheltenham Science Festival, který každoročně přináší tisícům návštěvníků také největší hvězdy BBC zabývající se popularizací vědy.
Soutěž FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.
V českém národním finále vystoupilo 10 finalistů:
Bártlová Tereza (obecné otázky matematiky; UK Praha)
Janda Martin (biochemie rostlin; VŠCHT Praha)
Kozubík Alois (bioinformatika; UP Olomouc)
Mach Václav (bezpečnostní inženýrství; UTB Zlín)
Mareška Václav (chemická bioinformatika, VŠCHT Praha)
Mašínová Tereza (mikrobiální ekologie; Mikrobiální ústav AV ČR Praha)
Mužík Jakub (chemické inženýrství a bioinženýrství; VŠCHT Praha)
Nechanská Denisa (obecná zoologie; ČZU Praha)
Pelc Radek (mikroskopie, Fyziologický ústav AV ČR Praha)
Zolotarov Grygoriy (všeobecné lékařství, UK Praha)
Odborná porota - ve složení profesor Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough, Mgr. Marie Rodinová - a hlasy publika rozhodly o udělení hodnotných cen takto:
HLAVNÍ CENU pro národního vítěze FameLab 2017 získala Tereza MAŠÍNOVÁ (Mikrobiologický ústav AV ČR) - cena je spojena se ctí reprezentovat ČR v mezinárodním klání v anglickém Cheltenhamu. Cenu předával Dr. Michael Londesborough.
CENU BRITISH COUNCIL a SPOLKU ADETO získal Václav MAREŠKA z VŠCHT Praha. Cena mu umožní získat inspiraci pro další vědecko – popularizační práci návštěvou jednoho vědeckého festivalu ve Velké Británii. Předával zástupce ředitele British Council v ČR Martin Stanley.
CENA Českých Center – je vlastně poukázou na cestu do zahraničí se závazkem popularizace české vědy na jednom z Českých center dle výběru oceněného. Získal ji biochemik Martin Janda z VŠCHT Praha, předával zástupce ČC pan Jan Špunda.
Martinovo vystoupení se líbilo také publiku – od diváků získal nejvíce hlasů a tím i další cenu: CENU DIVÁKŮ - externí paměťový disk a medaili Tomáše Bati – věnováno Nadací Tomáše Bati – předával její ředitel pan Pavel Velev.
CENA AV ČR letos připadla studentu medicíny UK Praha – je jím Grygoriy ZOLOTAROV.
Tato věcná cena, kterou je přenosný projektor, se jistě při další vědecko-popularizační práci hodí. Za AV ČR předával profesor Václav Pačes.
CENU Nadace Vodafone ČR vyhlásila a předala místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone v ČR Adriana Dergam.Tato věcná cena – špičkový mobilní telefon se zajímavými aplikacemi - byla udělena s ohledem na přínos k vývoji technologií a jejich použití pro dobro společnosti Václavu Machovi z Univerzity Tomáše Bati.
Oceněným gratulujeme a všem soutěžícím děkujeme za chytrou zábavu, kterou nadchli vyprodané divadlo Ypsilon.
Záštitu soutěži udělila po prof. J. Drahošovi také nová předsedkyně AV ČR, profesorka RNDr. Eva Zažímalová, CSc. K soutěži řekla: „Jsem přesvědčena, že tato soutěž je nejen jasným dokladem talentu, dovedností a nadšení soutěžících, ale významně napomáhá i propagaci vědy, a to v mezinárodním měřítku.“
V roce 2017 vstoupil do soutěže FameLab v ČR nový hlavní partner, kterým je Nadace Vodafone. Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Česká republika: „Sdílíme s mladými účastníky FameLab vizi, že s pomocí vědy lze měnit svět k lepšímu. Nadace Vodafone podporuje projekty, které k realizaci této vize používají moderní technologie."
Významnou a dlouhodobou podporu poskytují také Česká Centra a Nadace Tomáše Bati. Organizaci soutěže zajišťuje British Council ve spolupráci s Adeto, z.s.
Informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na: www.britishcouncil.cz a www.famelabcz.com.
Jak soutěž probíhá?
Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a zajímavě předvedené. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Vliv na volbu postupujících mají i hlasy publika. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat Českou republiku v Anglii, kde předvede své vystoupení v angličtině. Letošní mezinárodní finále se bude konat ve druhém červnovém týdnu opět jako součást prestižní akce zaměřené na popularizaci vědy nazvané Cheltenham Science Festival www.cheltenhamfestivals.com/science/.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?