Novinka pomáhá při pátrání po pohřešovaných dětech. Zapojit se může každý.
V Česku začala fungovat mobilní aplikace ECHO, která je přímo napojena na databázi pohřešovaných dětí Policie ČR a v případě, že policie vloží nový případ, pošle aplikace všem uživatelům upozornění o vyhlášení nového pátrání včetně fotografie dítěte a okolností jeho zmizení. V prvních hodinách, kdy je šance nalezení nejvyšší, se tak do pomoci může zapojit široká veřejnost. Ročně se takto pátrá po desítkách dětí. Projekt vznikl díky programu pro sociální startupy Laboratoř Nadace Vodafone.
Stahujte zde:
Již 10 let v Česku funguje Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, který do pátrání pomocí médií zapojuje širokou veřejnost. S nápadem na mobilní aplikaci ECHO, která systém přenáší do mobilních telefonů široké veřejnosti, přišla dvojice policistů Martin Kaiser a Petr Bureš. Sami se ve svých kariérách na pátrání podíleli, a proto chtěli systém přenosu informací přizpůsobit technologiím 21. století.
„Veřejnost již v minulosti několikrát přispěla k úspěšnému pátrání, a proto věříme, že když dostane do ruky další nástroj, bude to fungovat ještě lépe. Telefon má dnes u sebe téměř každý, a proto vnímáme tuto cestu jako velmi efektivní,“ popisuje Martina Kaiser, jeden z autorů aplikace ECHO a dodává: „Vycházíme z toho, že každé pohřešované dítě musí někdo někde zahlédnout – v MHD, v obchodě, na benzinových stanicích, v parcích atd., když ale neví, že se po něm pátrá, tak pochopitelně žádnou aktivitu nevyvine. To bychom chtěli změnit.“
Aplikace ECHO pomůže nejen rodinám s dětmi, kterým dává naději na včasné nalezení, ale práci zefektivní i samotné policii. Čím víc lidí bude mít aplikaci staženou, tím bude systém účinnější.
Spuštěním aplikace ECHO Nadace Vodafone rozšiřuje své portfolio podpořených aplikací, které přispívají k záchraně životů. Aplikace ECHO se tak zařazuje po bok již existujících aplikací Záchranka( 1 300 000 uživatelů) pro přivolání zdravotnické záchranné služby a Bright Sky pro odhalení domácího násilí (více než 1 000 uživatelů).
„Je to aplikace, kterou by měl mít v telefonu každý zodpovědný rodič, protože kdyby se jednou hledalo jeho dítě, taky by si přál, aby o tom v okamžiku věděla široká veřejnost,“ říká Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone.
Jak aplikace funguje
Aplikace je zdarma ke stažení pro telefony se systémy Android i iOS. Stačí si ji nainstalovat do telefonu a v případě, že bude vyhlášeno pátrání, dostane uživatel takzvanou „push“ notifikaci, která po otevření zobrazí fotografii dítěte, místo, datum a čas jeho zmizení i popis (barva vlasů, výška, zdánlivé stáří). V případě, že dotyčný má nějaké podrobnosti o okolnostech zmizení, může přímo z aplikace volat na linku 158.
„Není to tak, že by každý rodič, který zrovna své dítě ztratí z dohledu, mohl jeho fotku do aplikace umístit. Takto to nefunguje. Vždy je potřeba kontaktovat Policii ČR a v momentě, kdy policie vyhodnotí, že dítě je v ohrožení života, vloží případ do databáze, tím se propíše do aplikace a upozorní všechny její uživatele,“ vysvětluje princip Martin Kaiser a dodává „Pokud se dítě najde, bude staženo z policejní databáze, a tím zmizí i z mobilní aplikace. Systémy jsou na sebe napojené a komunikují spolu v řádu sekund.“
Nápad z Laboratoře Nadace Vodafone pro sociální startupy
Dvojice policistů projekt realizovala v programu pro sociální startupy Laboratoř Nadace Vodafone, kterého se tým ECHO zúčastnil v roce 2018. Díky 9měsíčnímu vzdělávacímu programu, podpoře zkušených mentorů a programátorskému nasazení společnosti Blueberry i policejních IT odborníků, se aplikaci podařilo dokončil.
„Tým Echo patřil od začátku účasti v Laboratoři Nadace Vodafone k těm velmi ambiciózním. Z vlastních zkušeností věděli, proč to dělají, měli jasnou představu, jak toho dosáhnout, a věděli, komu to může pomoci,“ doplňuje Jan Fencl z Nadace Vodafone, který vede i program Laboratoř. Osmý ročník programu odstartoval loni na podzim.
Do vývoje aplikace investovala Nadace Vodafone bezmála 1 milion korun. V roce 2018 se navíc na projekt podařilo od dárců vybrat téměř 400 000 Kč skrze platformu Darujme.cz.
Díky mezinárodní síti Nadací Vodafone, kterých je 27 po celém světě, je možné inovaci českých policistů rozšířit i do dalších zemí. Zájem projevilo například Rumunsko.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?