Oběti domácího násilí se lépe vyznají ve svých právech
Mobilní aplikace Bright Sky, která v Česku pomáhá s řešením domácího násilí, obsahuje nový oddíl praktických informací pro oběti. Průvodce českými zákony jim lidsky a srozumitelně poradí s vybranými životními situacemi, které musejí řešit. Školením, jak aplikaci využít v praxi, projdou i pořádkoví policisté, kteří u případů domácího násilí zasahují.
Policie ČR a Ministerstvo vnitra ČR podporují projekt Bright Sky od samotného počátku, a to především pro jeho přínos v prevenci domácího násilí. Školením o fungování aplikace v minulosti prošli preventisté kriminality z většiny českých krajů, nyní je na řadě bližší seznámení pořádkových policistů. První školení policistů Středočeského kraje se odehraje již 29.3., na zapojení dalších krajů se pracuje.
„V tuto chvíli je nachystáno školení ve Středočeském kraji. Policisté budou proškoleni k tomu, aby v případech zásahu u domácího násilí dokázali obětem představit aplikaci Bright Sky a její využití. Mohlo by to pomoct oběti v rozpoznání závažnosti násilí a třeba i k zajištění důkazů, které z násilné činnosti vyplynuly,“ sdělil PhDr. Jan Paďourek, vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání, Ministerstvo vnitra ČR.
Nového Průvodce českými zákony najdou uživatelky a uživatelé v záložce Rady a pomoc na hlavní stránce aplikace či na webu. Formou 12 otázek nabízí informace o tom, jaká mají oběti násilí práva, na jaké bezplatné služby mají nárok, kde získají bezplatnou právní pomoc nebo třeba, jak se ochránit před kontaktem ze strany agresora/ky. Dále jsou zde praktické rady týkající se vykázání, trestního oznámení, přestupkového řízení či opatrovnických soudů.
„Mnoho věcí jsme museli zjednodušit, protože právní jazyk není pro člověka prožívajícího násilí mnohdy srozumitelný. Nechtěli jsme nikoho odradit tím, že obsahu nebude rozumět a z aplikace odejde, aniž by získal informace, které hledá,“ vysvětluje proces vzniku Veronika Řídelová, manažerka projektu Bright Sky v Nadaci Vodafone.
Informace doplňují externí odkazy na další zdroje, jejichž prohlížení je díky aplikaci Bright Sky bezpečné, neboť nezanechává stopy v internetovém prohlížeči.
Na Průvodci českými zákony spolupracovaly organizace ROSA – centrum pro ženy, odborný garant aplikace Bright Sky, a proFEM.
„Nově doplněná část týkající se legislativy obětem usnadní orientaci v možnostech ochrany i zvýšení povědomí o jejich právech. Právě nízké povědomí v této oblasti totiž může být jednou z překážek efektivního řešení a ochrany. Věříme, že nová právní sekce obětem usnadní přístup ke spravedlnosti a lepší právní ochraně,“ vysvětluje Branislava Marvánová Vargová, vedoucí poradenského centra ROSA – Centrum pro ženy.
Oběti domácího násilí často žijí v domnění, že jim nikdo nepomůže, neví, jaké kroky mohou učinit a že je legislativa chrání. Řada obětí navíc nechce podávat trestní oznámení, ale potřebují informace, jak se mohou chránit jinak.
„Nehodnotíme, ani nevnucujeme řešení. Bright Sky nikomu neříká, co má nebo musí udělat, ale ukazuje cesty, co udělat lze a co člověka v dané situaci čeká. Díky odborným garantům je Bright Sky praktická a především se neustále vyvíjí, zlepšuje a reaguje na aktuální potřeby uživatelů a odborníků. Právě proto vznikl Průvodce českými zákony, který dosud v této srozumitelné formě chyběl,“ říká Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.
„Prevence domácího násilí a pomoc obětem je jednou z mých klíčových priorit. Účinný právní rámec je pro pomoc obětem zcela zásadní. Kromě povědomí obětí o možnostech ochrany je důležité, abychom právní rámec průběžně vyhodnocovali a zlepšovali. Proto aktuálně připravujeme nový zákon o potírání domácího násilí, který přinese jednotnou definici domácího násilí a zlepší postavení obětí. Zákon by měl sjednotit přístup k obětem ze strany všech státních orgánů. Návrh zákona bychom měli v následujících týdnech zaslat do mezirezortního připomínkového řízení“ Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.
Všechny tyto nové informace jsou též dostupné v angličtině, jako celá aplikace Bright Sky.
„S nápadem na aplikaci Bright Sky přišel bývalý britský policista a Vodafone mu tento projekt pomohl uskutečnit. Jsem hrdý na to, že britský nápad dnes v Česku poskytuje podporu obětem domácího násilí,“ komentuje Matt Field, britský velvyslanec v ČR.
Tři roky užívání Bright Sky v Česku
Aplikaci Bright Sky si v ČR stáhlo již více než 9 180 uživatelů, web navštívilo přes 81 322. Každý měsíc aplikaci aktivně využívá průměrně 292 lidí. Až 50 procent uživatelů si aplikaci odinstaluji po prvním měsíci, kdy pravděpodobně získají všechny potřebné informace a není pro ně třeba bezpečné mít aplikaci dál uloženou.
Nejpoužívanějšími funkcemi v Česku jsou „Formy násilí“, dotazník „Jsem v ohrožení?“ a „Odchod z násilného vztahu“.
Denně je průměrně započato jedenáct dotazníků „Jsem v ohrožení?“, šest z nich je průměrně denně dokončeno. Otázky vycházejí z metody SARA DN.
Uživatelky a uživatelé vypovídají, že
- z partnera/partnerky cítí strach či nervozitu (1 646 ANO / 562 NE / 117 NEVÍM)
- partner/ka ublížila fyzicky jim, dětem nebo domácím mazlíčkům (949 ANO / 1 014 NE / 69 NEVÍM)
- se partner/ka snaží ovlivňovat trávení volného času oběti (1 116 ANO / 738 NE / 159 NEVÍM)
- se cítí izolovaní a osamocení (1 074 ANO / 666 NE / 160 NEVÍM)
Velký meziroční nárůst zaznamenala část Odchod z násilného vztahu. V roce 2021 byla 519krát, v loňském roce to bylo již 2103 případů. Největší zájem je o informace o bezpečném odchodu ze vztahu.
Zájem o vyhledání pomoci na pomáhající organizace kopíruje komunikační kampaně na sociálních sítích, avšak s výjimkou přelomu roku, kdy v prosinci 2022 byla tato funkce využita 96krát, ale v lednu 2023 to už bylo 209 hledání.
Data pocházejí z anonymizované evaluace aplikace. Nadace Vodafone ani vývojářská firma Aspirant nemají přístup k informacím o lokalitě, pohlaví ani věku uživatelek a uživatelů.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?