Organizace hledají cesty, jak podpořit oběti domácího násilí ve svých týmech
Symbolicky před Mezinárodním dnem žen se uskutečnilo první pracovní setkání signatářů Charty proti domácímu násilí. Celkem 16 firem a institucí se koncem loňského roku zavázalo k podpoře obětí domácího násilí na svých pracovištích a k podpoře prevence násilí ve společnosti.
Na workshopu se sešli zástupci firem a organizací, kteří se aktivně podílejí na boji proti domácímu násilí. Pod vedením Branislavy Marvánové Vargové z organizace ROSA Centrum pro ženy získali důležitý vhled do problematiky násilí, jak poznat signály a čeho si všímat u kolegyň a kolegů, co dělat i co nedělat. A že je potřeba v nabízení pomoci vydržet. Diskutovalo se taky o důležitosti osvěty, vytváření bezpečného a otevřeného pracovního prostředí a nutnosti zavedení systému pomoci.
Výzkumy Světové zdravotnické organizace potvrzují, že každá třetí žena se během svého života setká s nějakou formou domácího násilí a firmy si uvědomují, že mezi kolegyněmi a kolegy jsou lidé, kteří se v práci cítí bezpečněji než doma, a chtějí jim umět pomoci.
„Byl to půlden nabitý sdílením zkušeností z našich firem a organizací, sdílením příkladů dobré praxe a radami a tipy od skvělé Branislavy Marvánové Vargové. Pořád se nám přitom vracelo několik témat: osvěta, edukace, bezpečné prostředí a nutnost mít nastavený základní systém pomoci. Takže práce pro další workshopy máme víc než dost,“ komentuje Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone a šéfka externí komunikace Vodafonu.
Na workshopu byly představeny interní směrnice a formy pomoci, které jsou ve společnostech Vodafone a IKEA již implementovány a mají sloužit jako inspirace pro ostatní.
Součástí workshopu bylo také cvičení, kdy účastníci dostali příběhy skutečných obětí a měli vymyslet, jak by jako zaměstnavatelé reagovali.
„Příklady činů, kterými musí procházet některé oběti a jejich děti, které nám byly nasdíleny a skutečně se dějí, ve mě ještě teď rezonují a utvrdily mě v tom, že je na nás všech, abychom vytvořili prostředí, kde se oběti budou cítit bezpečně a podpořeny, a kde bude násilí nepřijatelné,“ popisuje svou zkušenost z workshopu Simona Zálešákové z ČSOB.
Mezi signatáři panuje shoda na tom, že komplexní přístup je klíčem k úspěchu v boji proti domácímu násilí. Spolupráce mezi firmami, neziskovými organizacemi a vládními institucemi je zásadní pro účinnou prevenci a ochranu obětí.
Důležitým aspektem diskuse bylo zdůraznění individuálních potřeb obětí a nutnost flexibilního přístupu při poskytování pomoci. Ne každá situace je stejná, a proto je klíčové, aby byla pomoc přizpůsobena konkrétním okolnostem a potřebám obětí.
Nyní mají firmy čas vytvořit návrhy jednotlivých opatření na základě diskutovaných témat a zkušeností z workshopu. Další pracovní setkání proběhne do začátku léta, kde se budou řešit konkrétní případy firem a způsoby, jak efektivně nastavit pomoc obětem domácího násilí v pracovním prostředí. Podpora a ochrana zranitelných je prioritou, kterou společně a aktivně řešíme.
Chcete se k nám přidat? Ozvěte se nám!
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?