Podnikejte pro lepší svět! Pomůže vám Social Impact Award
Blíží se uzávěrka přihlášek do akceleračního programu pro studenty, kteří mají chuť a nápady, jak pomáhat a podnikat zároveň. Mladí lidé, kteří se pouští do společensky prospěšného podnikání, často boří stereotypní představy a zažité pořádky. V minulých letech uspěla například bezdomovecká cestovka, městský bikesharing nebo mobilní rozhraní pro seniory. Kdo získá odbornou podporu v podobě nejlepších mentorů, workshopů a 2 000 Eur letos?
Možná jste je už někdy potkali, nebo je dokonce využíváte. Růžová kola bratří Slavíčků dobývají Českou republiku, jsou již v šesti velkých městech. Projekt zaměřený na sdílení kol prošel programem Social Impact Award (SIA) před dvěma lety a přispěl k tomu, že z prvotního nápadu je nyní fungující sociální podnik, jehož služby využívá 2 000 lidí. „Pot, krev a slzy. Nic jiného vám slíbit nemůžu. Ale stojí to za to,“ vyzývá další mladé lidi k zapojení do SIA Vítek Ježek, spoluzakladatel projektu Rekola.
Pomáhat seniorům ovládat mobilní telefon je cílem dalšího oceněného projektu s názvem Koala Phone. Z původní snahy pomoct vlastní babičce vznikl výzkum mezi seniory, diplomová práce a speciální software pro dotykové telefony, který usnadňuje jejich ovládání. Aplikace Koala Phone se nyní prodává na Google Play a má už 30 jazykových mutací.
„Social Impact Award nám nesmírně pomohl. Do programu jsme vstoupili jako vývojáři s nehotovým produktem a o obchodním světě jsme toho moc nevěděli. Díky SIA jsme se dozvěděli, jak produkt odrizikovat, vytvořili jsme obchodní plán a získali první zákazníky,“ říká královéhradecký sociální podnikatel Josef Slavíček, který společně se svým bratrem Tomášem aplikaci vymysleli.
Společensky prospěšné podnikání často obrací nevýhody v silné stránky. Tak funguje například cestovní kancelář Pragulic, která jako průvodce po Praze zaměstnává lidi, kteří znají město jinak než většina obyvatel – mají totiž zkušenost s životem na ulici. Místo tradičních turistických atrakcí a památek vedou prohlídky města s Pragulicem po místech spjatých s životními příběhy jeho průvodců-bezdomovců. Tento projekt byl v SIA v roce 2012 a od té doby se rozvinul ve finančně soběstačnou organizaci, která provede po Praze několik tisíc návštěvníků ročně.
I letos budou oceněny nejlepší nápady, jak řešit společenské a ekologické problémy kreativní a ekonomicky udržitelnou cestou. Do Social Impact Award se mohou hlásit týmy, ve kterých je aspoň polovina členů aktivními studenty vysoké nebo vyšší odborné školy, nicméně všem musí být do 35 let. Přihláška se podává online na webu akceleračního programu a uzávěrka je 30. dubna. Více informací se dozvíte na socialimpactaward.cz.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?