Už brzy: První česká mobilní audio hra nejen pro nevidomé
Nové české herní studio Kikiriki Games vydává na konci dubna mobilní hru To the Dragon Cave. Vše je v ní vyjádřeno pouze prostorovým audiem a zvukovými efekty. Díky tomu si ji mohou zahrát i nevidomí hráči. Jde tak o jednu z mála videoher, která je přístupná i lidem se zrakovým handicapem. I oni jsou uživateli chytrých dotykových telefonů. Zábavu v nich ale často nenajdou, protože herní studia přístupnost svých aplikací opomíjejí.
Bezbariérové herní studio Kikiriki Games proto představuje klasický herní žánr FPS - First Person Shooter (střílečka z pohledu první osoby), který je zpracován tak, aby se hráč musel orientovat jen sluchem. Hra není určená ale pouze pro nevidomé.
„Díky grafickému rozhraní si hru To the Dragon Cave mohou zahrát i vidící hráči a třeba si tak i vyzkoušet, jaké to je, když se člověk nemůže spolehnout na zrak.“ vysvětluje nevidomá spoluautorka hry Jana Kuklová.
Prostřednictvím hry To the Dragon Cave chce český startup Kikiriki Games také bořit bariéry a ukázat, že nevidomí lidé se baví stejně rádi jako všichni ostatní. Společná zábava a herní zážitek dokáží snadno propojit zrakově handicapované s vidící částí společnosti. I přesto se ale na odstraňování bariér v oblasti volného času stále zapomíná.
„Nelíbilo se mi, že zatímco mně jako vidícímu hráči se nabízí nepřeberné množství video her, nevidomí lidé jsou v naprosto odlišné situaci. Herních titulů, které by si mohli zahrát, je na trhu žalostný nedostatek. Proto jsme se společně s mojí nevidomou manželkou rozhodli založit Kikiriki Games. Naším přáním je, aby i lidé se zrakovým handicapem měli možnost se odreagovat a pobavit u mobilních her.“ popisuje svoji motivaci zakladatel bezbariérového herního studia Miloš Kukla.
Bezbariérovost má ale v případě Kikiriki Games ještě větší přesah. Miloš a Jana Kuklovi usilují o to, aby se na vývoji herních titulů z dílny Kikiriki Games podíleli také lidé se zrakovým handicapem.
„Chceme být příkladem dobré praxe a ukázat, že nevidomý člověk dokáže vykonávat stejnou práci jako jeho vidící kolegové. Bohužel, toto si zaměstnavatelé stále neuvědomují, a proto je v Česku i v Evropě 75 % lidí se zrakovým handicapem bez práce.“ přibližuje poslání Kikiriki Games nevidomá zakladatelka herního studia Jana Kuklová.
Kromě ní na hře To the Dragon Cave pracovali i další nevidomí lidé jako překladatelé do cizích jazyků nebo nevidomý zvukař. Za tento sociální aspekt ocenila Kikiriki Games i Nadace Vodafone, která bezbariérové herní studio vybrala mezi pět projektů 9. ročníku startupového akcelerátoru Laboratoř Nadace Vodafone.
„Zaujalo nás, že projekt se pomocí technologií snaží vyřešit konkrétní problém. Zároveň nás oslovil jeho komunitní aspekt, tedy že se nevidomí snaží zlepšit situaci celé komunitě lidí se zrakovým omezením. V minulosti jsme měli týmy neslyšících i vozíčkářů, což dokazuje, že startup se společenským dopadem se dá nastartovat i handicapu navzdory a naše Laboratoř je otevřena všem.“ říká programový manažer Nadace Vodafone Jan Fencl.
Konkrétní podporou Nadace Vodafone startupu Kikiriki Games je individuální mentoring s odborníky z mnoha oborů a nadační příspěvek. Ten umožnil hru přeložit a nadabovat do pěti jazyků. 27. dubna tak To the Dragon Cave vyjde v češtině, angličtině a němčině. Španělskou a polskou mutaci potom Kikiriki Games zpřístupní v nadcházejících týdnech.
Mobilní audio střílečka To the Dragon Cave bude dostupná jak pro iPhony, tak také pro mobilní telefony s Androidem.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?