Ženu ani květinou neuhodíš
8. březen je Mezinárodní den žen, a přesto mnoho žen nemá rozhodně důvod k oslavám.
Omezení pohybu a kontaktů, home office, sociální izolace – to vše ještě více komplikuje situaci obětem domácího násilí, jejichž počet v době pandemie dramaticky roste.
Téma není lhostejné ani tuzemským firmám. České pobočky společností Vodafone, Avon a IKEA se nyní ve spolupráci s organizací ROSA – Centrum pro ženy a Policií České republiky rozhodly otevřeně hovořit o tom, jak s domácím násilím z pozice zaměstnavatele bojují.
Své zkušenosti sdílely prostřednictvím veřejné debaty s názvem „Ženu ani květinou neuhodíš“ právě 8. března 2021. Na jaře se pak také chystají společně spustit sérii navazujících workshopů v rámci připravované Akademie proti domácímu násilí a inspirovat tak ostatní zaměstnavatele.
Problematice domácího násilí se věnuje také speciál na Aktuálně.cz .
Pokud jste nestihli sledovat debatu můžete se na ní podívat zde a současně níže si můžete přečíst odpovědi na otázky diváků ze sli.do, na které již nebyl čas odpovědět v průběhu debaty.
Jak dodat odvahu oběti psychického násilí, aby situaci nahlásila na policii (má strach, ze ji nikdo neuvěří, protože není žádný hmotný důkaz)?
Důležité je zjistit, co by oběť skutečně potřebovala, co by pro ni bylo řešením. Někdy je obtížné se v různých možnostech vyznat, proto bych doporučila podpořit ji v tom, aby se obrátila na některou ze specializovaných poraden, kde s ní proberou možná řešení a jejich dopady. Na Policii hlásí násilí pouze cca 8 % obětí domácího násilí. Mnoho obětí chce, aby bylo násilí zastaveno, ale nechce, aby byl partner stíhán, případně se bojí toho, že by se situace mohla reálně ještě zhoršit, pokud by se partner dozvěděl, že oběť násilí oznámila na policii. Je proto důležité zjistit, jaké je z hlediska oběti nejlepší řešení, zda chce (nebo z různých důvodů musí) s násilným partnerem zůstat a jak může zvýšit svoje bezpečí.
Co tedy konkrétně IKEA dělá pro své zaměstnance a jaké jsou její plány v tom, aby se počet obětí domácího násilí snížil? Spolupracujete s někým?
V rámci projektu Za bezpečný domov, který se zaměřuje na podporu obětí domácího násilí, jsme si stanovili 5 komplexních závazků, na nichž spolupracujeme s koalicí organizací NENA. Kromě osvětové kampaně, která je nesmírně důležitá pro akceleraci veřejného dialogu a povědomí o rostoucím počtu incidentů v době pandemie, aktuálně mapujeme také několik směrů přímé podpory. V průběhu následujících dvou let jsme vyčlenili téměř 4 miliony korun pro neziskové organizace na materiální podporu, poradenství a vzdělávání.
Plánujeme také provést kvantitativní a kvalitativní průzkum, který zmapuje aktuální situaci s ohledem na pokračující ztrátu pocitu bezpečí doma. Jednáme také s řadou klíčových aktérů o zařazení obětí domácího násilí mezi zvlášť zranitelné oběti trestných činů. Tato změna by obětem zajistila například právo na bezplatnou odbornou pomoc, která zahrnuje psychologické, sociální a právní poradenství. Více o našich závazcích se dočtete zde.
Dobrý den, kolik žen se v průměru obrací ročně na Rosu s žádostí o pomoc? Děkuji.
Na opakované osobní konzultace dochází do Informačního a poradenského centra ROSA cca 250 - 300 žen ročně. V loňském roce to bylo kvůli karanténním opatřením o něco méně, (222 žen, kterým bylo poskytnuto celkem 967 sociálně-terapeutických, 701 sociálně právních a 19 právních konzultací. Zvýšil se však počet distančního poradenství. V roce 2020 pracovnice Informačního a poradenského centra zodpověděly 1990 příchozích telefonních hovorů a dotazů prostřednictvím mailu, chatu a FB messengeru, což je nárůst oproti roku 2018 o 40 %. V letošním roce už naši poradnu osobně navštívilo 80 žen.
Dobrý den, jaké je procento mužů, kteří zažívají domácí násilí? Myslím si, že i to patří k dnešnímu tématu. Děkuji, A.H.
Tento dotaz byl odpovězen, jedná se o 5 až 10 %.
Pomohla by podle vás sexuální výchova a obecně pochopení konsentu k prevenci domácího násilí?
Ano, sexuální násilí je jednou z forem domácího násilí a podobně jako jiné formy násilí je založeno na zneužívání kontroly a moci. Sexuální výchova a výchova k respektu vůči potřebám a přáním druhé osoby sem jistě patří.
Dobrý den, jak mohu pomoci oběti domácího násilí, kdy vím, že k tomuto dochází a tato osoba se bojí a nechce zavolat pomoc.
Toto bylo zodpovězeno – zeptat se jí, co by potřebovala, podpořit ji v tom, aby například anonymně kontaktovala specializované centrum, netlačit na ni, vyčkat, až bude motivovaná a sama se rozhodne, ujistit ji, že jsem tady pro ni a až bude potřebovat, může se na mě kdykoli obrátit. Podpořit ji, že se nemusí stydět, jasně pojmenovat, že násilí není její chyba, ale odpovědný je ten, kdo se násilí dopustil.
Jak vnímáte skutečnost, že domácí násilí většinou spadne do přestupků, protože ze strany policie či státního zástupce je vnímáno jako tzv. "italská domácnost"?
Domácí násilí by nemělo být vnímáno jako italská domácnost, jelikož se jedná o zneužívání kontroly a moci. Pokud je domácí násilí zaměňováno za italskou domácnost, je to důsledek nedostatečné informovanosti a také nedostatečné pozornosti při analýze historie násilí ve vztahu, jeho podob a rizikových faktorů.
Jak oznámit násilí, zejména psychické, sexuální, ekonomické a sociální, i když jsou důkazy, sms, nahrávky, nakolik tomuto policie uvěří?
Doporučuji podat trestní oznámení v písemné podobě na příslušné státní zastupitelství nebo se obrátit na kriminální policii.
Po obsahové stránce by trestní oznámení mělo obsahovat stručný popis toho kdy (u domácího násilí popsat celé období, od prvního násilí až do posledního incident), kde, kdo, jak (formy násilí), co (důsledky násilí – psychické, fyzická zranění, materiální škody), čím (zda byla použita zbraň či nějaký předmět).
Dobrý den, vím, že ROSA se zaměřuje na terciální prevenci, ale víte něco více o programu (začínajícím tady v ČR) Triple P? Díky
Nevím, zda máte na mysli program pozitivního rodičovství nebo se jedná o jiný program, každopádně bližší informace nemám.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?