Technologie pro společnost

DreamLab

DreamLab

Jednou z největších výzev ve světě vědy je neustálá potřeba co nejvyššího výpočetního výkonu pro běh simulací či jiné zpracování komplexních informačních clusterů. Aplikace DreamLab je užitečná tím, že dokáže spojit sílu nevyužívaných chytrých telefonů. Zatímco majitelé spokojeně spí, jejich telefony společně řeší složité výpočty. Ty jsou pro tyto účely rozděleny do milionů menších výpočetních úkolů a distribuovány do chytrých telefonů se spuštěnou aplikací DreamLab.

Uživatelé si jednoduše nainstalují aplikaci a kdykoliv jsou připojeni k nabíječce (typicky v noci) a jsou na Wi-Fi nebo mají data v mobilu, mohou spustit aplikaci a předat sílu svého telefonu vědě. Sami si mohou vybrat, který ze zapojených projektů podpoří. Aplikace je také informuje o postupu výzkumu, a o tom, jaký je jejich přínos dobré věci.

Aktuálně hledáme výzkumný projekt, který by se zaměřil na změnu klimatu. Aplikace DreamLab by ho mohla uspíšit.

Přihlášku najdete zde.

Často kladené otázky k aplikaci DreamLab

DreamLab v číslech

 

Podpořené projekty

Corona-AI

Projekt Corona-AI provádí analýzu milliard kombinací existujících léků a molekul potravin s cílem zjistit, která vzájemná kombinace by mohla být účinná v boji proti koronaviru.

DRUGS

Tento vědecký projekt si klade za cíl určit, jak lze různé typy rakoviny léčit existujícími léčivy nebo jejich kombinacemi. V současné době projekt vstupuje již do své třetí fáze.

Léky a Hyperpotraviny

Výzkumný projekt je zaměřen na mapování genových, lékových a hyperpotravinových interakcí u rakoviny.

 

DreamLab dokončil 1. fázi svého projektu Corona-AI

DreamLab funguje na principu kolektivního výpočetního výkonu vzájemně propojených chytrých telefonů a pomáhá tak mimo jiné týmu vědců na Imperial College v Londýně. Stolnímu počítači běžícímu 24 hodin denně bude trvat desetiletí, než vypracuje zadaný úkol, ale síť 100 000 chytrých telefonů, které běží pouze přes noc, splní tentýž úkol jen za pár měsíců.

Díky uživatelům DreamLab je nyní fáze 1 projektu Corona-AI dokončena. Práce na projektu byla zahájena v dubnu, uživatelé DreamLabu mu přispěli téměř 100 miliony výpočtů.

Takového čísla bylo možné dosáhnout díky zapojení téměř 140 000 mobilních zařízení, která dokončila v aplikaci DreamLab okolo 1,3 milionu výpočtů. To je v průměru asi 10 výpočtů za noc na zařízení, přičemž kombinovaný výpočetní výkon od DreamLab je několikrát vyšší než superpočítač společnosti Imperial.

Fáze 2 se zaměří na optimální kombinace léků a potravin s největším potenciálem zvýšit účinnost proti tomuto onemocnění.

U obou fází bude na vědcích v laboratoři, aby všechna příznivá zjištění z matematických simulací Corona-AI převedli do reálného světa. Teprve potom bude možné dále rozvíjet jakoukoli léčbu.

 

Z Austrálie do celého světa

Aplikace DreamLab vznikla v Austrálii, kde se na jejím spuštění podílela tamní Nadace Vodafone a Garvan Institute of Medical Research. Od té doby se díky celosvětové podpoře Nadací Vodafone rozšířila do 17 zemí světa a další se stále připojují. Česko se tak stává 18 zemí, kde DreamLab funguje. Ve všech zemích taky zákazníci Vodafone nečerpají při spuštění aplikace DreamLab mobilní data ze svého datového balíčku. 

 

Připojte se a pomozte s námi v boji s covid-19 a rakovinou

Stahujte zde:

Android

iOS

 

Rok podpory
2020
Realizace
Implementace české verze aplikace DreamLab a její rozšiřování
Autor/organizace
Nadace Vodafone
Region
Celá ČR